چه نوع فرشی با چه ویژگیهایی بعنوان فرش جهیزیه بخریم؟!!

فرش جهیزیه باکیفیت

 

از قدیمی ترین سنتهای ازدواج درایران و برخی کشورها تهیه جهیزیه برای عروس است. سنت قدیمی جهیزیه در اقوام مختلف، متفاوت است. اما در تمام مناطق فرش جزء مواردی است که در جهیزیه به چشم می خورد. خرید فرش شاید برای عروس و داماد یکی از مهمترین اقلام باشد. درهمین راستا دراین مقاله به صورت اختصاصی به فرش و چگونگی انتخاب و نوع آن در جهیزیه می پردازیم.

tooscarpet، فرش ماشینی برای جهیزیه، فرش توس مشهد

یکی ازمواردی که درخرید جهیزیه بسیارحائزاهمیت است درنظر گرفتن متراژ و سبک معماری خانه ای است که عروس و داماد زندگی مشترک شان را در آن شروع می کنند، این نکته برای خرید فرش و لوازم جهیزیه بسیارمهم است و باید متناسب با محل سکونت شان باشد.هرچه متراژ خانه بیشتر باشد امکان خرید فرش بزرگتر بیشتر می شود. اما باید حواسمان باشد که اگر فرش بزرگتر از متراژ ما باشد فرش جلوه خود را ازدست خواهد داد.

فرش های ماشینی دربازار قیمتهای متفاوتی دارند و مسلما هرچه ابعاد فرش بزرگتر باشد قیمت آن نیز بیشترمی شود. همچنین تعداد تخته فرش مورد نیازمنزل نوعروس رابطه مستقیمی با متراژ خانه دارد.

می دانیم که فرش یکی از موارد مهم و پر استفاده هر خانه ایرانی محسوب می شود وعلی رغم اینکه تنوع قالیچه های مدرن و سنتی در بازار بسیار است، اما باز هم افراد تمایل دارند فرش برای جهیزیه تهیه کنند. فرش ها با ابعاد 6، 9 و 12 متری در بازار موجود هستند. هر زوج با توجه به هزینه ای که برای فرش در نظر دارد می تواند خرید خود را انجام دهد.

tooscarpet، فرش ماشینی برای جهیزیه، فرش توس مشهد

در مورد فرش دستبافت قیمت با توجه به نقش، مقدار ابریشم به کار رفته در فرش و تعداد گره ها تعیین می شود. فرش های دستبافت هنر دست هنرمندان بافنده ایران است و به عنوان یک اثرهنری بسیار گران قیمت هستند و برای تهیه آن ها باید هزینه نسبتا بالایی پرداخت. درمورد فرش ماشینی تنوع نقش بیشتری دارند و هر چه ابعاد آن بزرگتر باشد یا تراکم بیشتری داشته باشد، قیمت آن هم بیشتر می شود.

با این حساب از نظر هزینه ای فرش های ماشینی گزینه ی بهتری خواهند بود. در فرشهای ماشینی هر چه تراکم بیشتر شود، فرش ظاهر بهتری پیدا کرده، و شباهت آن به فرش دستبافت بیشتر خواهد شد. فرش هایی که انتخاب می کنیم باید متناسب با متراژ سالن پذیرایی و ناهار خوری انتخاب شوند و اتاق خواب معمولا نیازی به فرش ندارد و انداختن یک قالیچه کوچک در کنار تخت کفایت می کند.

فرش باید متناسب با مکانی که آن را استفاده می کنیم باشد. هر فرشی زیبایی خاص خود را دارد و هنگامی که با دیگر وسایل خانه چیده میشود هم باید زیبا به نظر بیاید و باعث جذابیت آن مکان نیز باشد. اگر یک فرش سنتی ابریشم دستبافت را در کنار مبلمان فانتزی استفاده کنیم یا فرش و قالیچه مدرن در کنار مبلمان استیل اصلا زیبایی ندارد. همچنین باید در نظر بگیرید برای خرید فرش جهیزیه به رنگ کف پوش ها و مبلمان تان نیز دقت کنید و با توجه به هارمونی رنگ ها، فرشی متناسب با آن مکان را تهیه کنید و فاکتورهای مختلفی را برای انتخاب باید مد نظر قرارر دهید.

فرش باعث جذابیت و صمیمیت بیشتر در خانه می شود. در خانه هایی که از دکوراسیون داخلی مدرن هم استفاده می کنند، حتما در چیدمان خانه چندین تخته فرش استفاده می کنند چون باعث جذابیت و گرمای خاصی در فضای منزل نوعروس و داماد می شود. قبل از اقدام به خرید فرش برای جهیزیه بهتراست حتما اطلاعات خود را کامل کنید و با اطلاعات اقدام به خرید کنید، چون در غیر این صورت فرشی که می خرید کارایی لازم را برای شما نداشته باشد و شما مجبور میشوید آن را عوض کنید. اغلب عروس و دامادها به علت گران قیمت بودن فرش دستبافت و تنوع بیشتر در طرح فرش های ماشینی اقدام به خرید فرشهای ماشینی برای جهیزیه خود می کنند.

برای خرید فرش مناسب برای منزل تازه عروس و داماد باید فاکتورهای زیررا در نظر بگیریم:

  • در نظر گرفتن ابعاد و سایز دقیق فرش :

- ابتدا باید ابعاد منزل را در نظر بگیریم شما باید دقیقا بدانید چه فرشی با چه سایزی لازم دارید،اگر در خرید فرش جهیزیه نتوانید خوب عمل کنید به سایز مورد نظرتان نمی رسید و این ممکن است زیبایی منزل شما را زیر سوال ببرد. تصور کنید شما در سالن پذیرایی با ابعاد کوچک فرشهای 9 متری یا 12 متری استفاده کنید که این فرش ها کل فضای سالن را پر می کند. این کار باعث می شود سالن شما کوچکتر به نظر بیاید، یا در یک سالن با ابعاد بزرگ از قالیچه استفاده کنید که کل فضای سالن خالی بماند به نظر شما آن سالن زیبا به نظر میآید؟ یا آن قالیچه در ابعاد نهایتا 4 متر در آن سالن به نظر می آید؟

- فاکتور مهم دیگری که حتما باید مد نظر داشته باشید، ابعاد و خصوصیات فضایی منزل است، پس از اندازه گیری ابعاد، ستون، شومینه یا حتی بازشوها را در نظر بگیرید، فرش را نمیتوان برش زد و باید دقیقا متناسب با آن مکان باشد. پس در هنگام خرید فرش جهیزیه حتما به سایز مورد نظرتان برسید.

- اگر اتاق نشیمن به نسبت بزرگی دارید و اثاث کمی دارد، میتوانید از یک فرش با رنگ تیره استفاده کنید و حال و هوایی دنج به فضا بدهید و اگر اتاق نشیمن کوچکی دارید برای بزرگتر جلوه دادن آن از فرشهای رنگ روشن استفاده نمایید.

tooscarpet، فرش ماشینی برای جهیزیه سالن و اتاق ها، فرش توس مشهد

- درهنگام خرید جهیزیه حتما به لوازم اتاق ها مخصوصا اتاق خواب توجه داشته باشید. اگر اتاق های شما کوچک و اثاث زیادی دارد، فرش های روشن، فضا را بازتر و بزرگتر می نمایاند. این درحالیست که فرش های تیره درفضاهای بزرگ و خالی، ایجاد صمیمیت کرده و کم بودن اثاث را به چشم نمی آورد.

  • میزان استفاده در طول شبانه روز از فرش:

- میزان رفت و آمد درهر اتاق یا سالن فاکتور بعدی است که در خرید فرش جهیزیه نباید از آن غافل شد، مثلا فرشی که در اتاق خواب انداخته می شود با فرشی که در اتاق پذیرایی است، یکسان نیستند و پاخور فرش باید در نظر گرفته شود. فرش هایی که تراکم پایین تری دارند هر چه پا بخورند زود از بین رفته و فرش شبیه موکت می شود و یا فرش هایی که تراکم بالاتری دارند از نظر پاخور فرش مقاوم تراند اما ظرافت بیشتری دارند پس در سالن یا اتاق هایی استفاده کنید که جلوه بیشتری دارند برای مثال یک فرش 1000 شانه با تراکم 3000 را هیچگاه در راهرو یا جلوی در ورودی استفاده نکنید.

- اگر درهنگام تماشای تلویزیون یا حتی صرف غذا روی زمین می نشینید، بهتر است به موارد زیر دقت کنید اول اینکه فرش پرزدهی نداشته باشد و دوم اینکه بهتر این است که از فرش با رنگ های تیره تر (چرک تابتر) استفاه کنید. اگر معمولا حساسیت دارید و عادت دارید روی زمین بخوابید، فرشی را انتخاب کنید که پرزدهی نداشته باشد و از الیافی استفاده شده باشد که ضد حساسیت باشد. معمولا الیاف اکریلیک هیت ست شده این خصوصیات را داراست. بنابراین اگر قراراست زیاد از فرش استفاده کنید، مراقب این نکات باشید.

- از فرشی استفاده کنید که الیاف باکیفیتی در آن به کار رفته است و به راحتی قابل شستشو باشد و تمیز کردن آن آسان باشد. امروزه اکثر شرکت های فرش از نخهای مصنوعی مثل اکریلیک هیت ست شده، پلی استر، پلی پروپیلن و... در تولید فرش های خود استفاده می کنند که هم فرش های ماشینی نرم و بادوامی هستند و هم تمیز کردن و شستن آن راحت است.

- درهنگام خرید فرش جهیزیه،‌ بهترین راهنما برای انتخاب فرش ماشینی مناسب خود جنس نخ بکار رفته در فرش است. هر چقدر جنس نخ به کار رفته در فرش ماشینی نرم و لطیف تر باشد، و با فواصل بیشتری از هم باشند دوام فرش را کمتر میکند و گرد و غبار بیشتری به خود جذب می کند. اما فرشهایی با جنس نخ ضخیم اما لطیف که با تراکم بیشتری بافته می شوند دوام بیشتری داشته و دیرتر خراب می شوند.

tooscarpet، فرش ماشینی برای جهیزیه، فرش توس مشهد

  • در نظر گرفتن تراکم و ماندگاری فرش:

- وقتی اقدام به خرید فرش برای جهیزیه می کنید بهتر است فرش را لمس کنید. هر چه فرش متراکم تر باشد حجم فرش بیشتر در نتیجه دوام و ماندگاری بیشتری خواهد داشت. در عوض هر چه فرش با تراکم کمتر تهیه کنید بعد از گذشت مدت زمان اندکی فرش سفت شده و به موکت شبیه می شود در نتیجه باید دوباره فرش منزل تان را عوض کنید. در صورت امکان اگر عروس و داماد از همان ابتدا کمی هزینه ی بیشتری در نظر بگیرند برایشان مقرون به صرفه تر است، و لازم نخواهد بود فرشی که می خرید را زود به زود عوض کنید. در هنگام خرید فرش حتما از فروشنده بخواهید که در مورد شانه و تراکم فرش بیشتر اطلاعات به شما بدهد و شما را در چکونگی مشخصات فنی فرش ماشینی قرار دهد.

- در هنگام خرید فرش فاکتور مهم که باید در نظر گرفت، تراکم و شانه فرش ماشینی است به طور کلی ابعاد فرش با تراکم و شانه رابطه ای مستقیم دارد که با یک مثال برای شما بیان میکنم وقتی یک فرش 9 متری 700 شانه با تراکم 2550 بافته می شود به علت سایز بزرگتر نسبت به یک فرش 6 متری نقش و طرح آن از هم بازتر بافته می شود اما همان طرح اگردر سایز 6 متری بافته شود طرح ها به هم نزدیک تر و فشرده تر بافته می شود و واضح تر به نظر می آیند. از طرفی هر چه تراکم و تعداد  شانه فرش نسبت به ابعاد بالاتر میرود وزن فرش بالا تر میرود، برای مثال فرشی که 12 متری 1000 شانه با تراکم 3000 بافته می شود نسبت به یک فرش 12 متری 700 شانه با تراکم 2550 سنگین تر خواهد بود اما این هم در نظر داشته باشید که فرش دستبافت گونه می شود و نقش فرش زیباتر و چشم نوازتر جلوه می کند.

  • در نظر گرفتن دکوراسیون و رنگها در خرید فرش:

- فاکتور بعدی که باید در نظر بگیرید این است معمولا برای ست کردن فرش جهیزیه، از یک نقش با ابعاد مختلف استفاده می کنند، پس خوب دقت کنید که حاشیه و ترنج و محراب فرش ها دقیقا یکی باشد و همینطور رنگ فرش ها با هم هماهنگی داشته باشد، این نکته را نیز متذکر می شوم که به علت تغییر سایز و همینطور تراکم بافته شده ممکن است گلها در ابعاد مختلف کوچک و بزرگ به نظر بیایند اما کلیت باید یکی باشد. پس درهنگام خرید فرش جهیزیه به تمام موارد زیر توجه داشته باشید تا مثل یک کارشناس فرش خرید رضایت مندی داشته باشید.

Tooscarpet، فرش ماشینی برای جهیزیه، فرش توس مشهد

- فاکتور بعدی که باید به آن دقت کنید رنگ فرشی که انتخاب می کنید، هم می تواند نزدیک به رنگ کف پوش ها، کاغذ دیواری، پرده و مبلمان باشد و یا حتی طرح و رنگی متضاد داشته باشد، در بعضی موارد اگر طیف رنگی که انتخاب می کنیم هم رنگ باشد، فضا گرمتر و جذابتر به نظر می آید اما در بعضی موارد بسته به نوع  چیدمان و رنگ باید از یک تضاد رنگی استفاده شود تا همه اجزاء خود را در کنار هم زیباتر نشان دهد. همه چیز بستگی به فضا و امکانات و سلیقه و انتخاب شما دارد.

- حتما جنس کفپوش منزل تان را در هنگام خرید جهیزیه در نظر بگیرید. سنگ و سرامیک در هوای سرد، سرمای بیشتری منتقل می کنند و کفپوش هایی مثل پارکت، لمینت و موکت، عایق برای گرما و سرما هستند. به علاوه فرش بر روی سنگ و سرامیک سر میخورد. برای اینکه فرش روی کفپوش ها سر نخورد می توانید از فرش های ماشینی استفاده کنید که دور آنها چرم دوخته شده است زیرا از سر خوردن فرش جلوگیری می کند.

با توجه به تنوع زیاد انواع فرش های ماشینی موجود در بازار رعایت این فاکتور ها به شما کمک می کند مانند یک کارشناس، فرش ماشینی برای جهیزیه خود تهیه کنید.

در هنگام خرید جهیزیه عروس به نکات زیر توجه کنید:

  • فرش با رنگ روشن انتخاب نکنید:

- احساسی و با توجه به رنگی که مد هست خرید نکنید زیرا پس از گذشت مدت زمانی از آن خسته کننده می شود. در سال های اخیرعروس خانم ها دکوراسیون داخلی منزل خود را به سبک اروپایی انتخاب می کنند و جهیزه خود را بر این اساس تهیه می کنند و معمولا کل فضای خانه را با فرش ها، پرده و مبلمان با رنگ های سفید یا صورتی و آبی ملایم می پوشانند، با این که رنگ هایی بسیار چشم نواز و آرامش بخش است و باعث دلباز شدن خانه می شود اما مدام کثیف شده و برای تمیز کردن آن دچار دردسر می شوید.

tooscarpet، فرش ماشینی برای جهیزیه، فرش توس مشهد

- بهتر است در هنگام خرید فرش جهیزیه، اگر انتخاب تان فرش روشن است، رنگهای خاکستری ملایم (کم رنگ) که حتی الامکان گلهای فانتزی روی آن باشد تهیه کنید. فرش های تک رنگ مخصوصا رنگ روشن خیلی زود کثیفی را نشان می دهند و دردسر زیادی برای تمیزی کردن آنها خواهید داشت، و مسلما شستشوی فرش چه با شامپو فرش در منزل و چه قالیشویی مشکل می باشد. توصیه من به شما انتخاب فرش های طرح دار به جای فرش های تک رنگ و روشن است.

  • فرش های نخ دار انتخاب نکنید:

- دکوراسیون های فعلی که برای منزل انتخاب می شود معمولا مدرن است و این مدرن بودن خوب است. اما تمام وسایل منزل اگر بر اساس دکوراسیون مدرن انتخاب شود قطعا هوشمندانه نخواهد بود. اگر فرش جهیزیه را بر اساس طرح های مدرن که با نخ ضخیم و بلند پوشانده شده است انتخاب کنید دچار دردسر خواهید بود، این مدل فرش ها شاید ظاهر بسیار دلربا و جذابی داشته باشند اما اگر بخواهید فرش هایی که مدام و مرتب در جاهای پر رفت و آمد خانه استفاده کنید اصلا مناسب نخواهد بود. اولین مشکلی که دارد این است که به علت بلند بودن نخ های فرش و با فاصله بودن آن سریع کثیف می شوند و جارو زدن شان بسیار مشکل است. مشکل بعدی که خواهد داشت اگر در جاهای پر رفت آمد استفاده شود به علت اینکه نخها سریع از بدنه فرش جدا می شود پس زود فرش خالی می شود و زیبایی خود را از دست خواهند داد. و علاوه بر تمام این موارد نشستن و خوابیدن روی این فرش ها سخت است و به راحتی فرش های پر تراکم نخواهد بود. توصیه می کنم اگر قصد خرید دارید برای اتاق هایی تهیه کنید که رفت و آمد کم است و کمتر کثیف می شوند.

tooscarpet، فرش ماشینی برای جهیزیه، فرش توس مشهد

  • فرش های ابریشم گونه ماشینی انتخاب نکنید:

- بعضی ازعروس و دامادها برای تهیه جهیزیه برای اینکه هزینه کمتری پرداخت کنند ولی در عوض فرش هایی شبیه به فرش دستبافت داشته باشند، اقدام به خرید فرش های ابریشم گونه که در بازار به فرش های بلژیکی معروف هستند میکنند. این گونه فرش های ماشینی دستبافت گونه با ابریشم مصنوعی، بسیارظریف و زیبا هستند و توجه هر خریداری را جلب می کند. اما این فرش های ماشینی اصلا به درد مکان های پر رفت و آمد نمی خورد. فرش های بلژیکی بسیار بسیار نازک هستند به همین علت برای جلوگیری از سرخوردن برروی کف پوش ها پشت این فرش ها ازلاتکس پوشانده شده اند. اما با شستشوی نامناسب این فرش ها کاملا لاتکس پشت فرش از بین رفته و فرش تغییر شکل می دهد و دیگر آن زیبایی قبلی را نخواهد داشت و اصطلاحا کیست می افتد. کارشناسان به شما توصیه خرید چنین فرش هایی را نمیکنند اما اگر چشم شما را گرفته و دوست دارید از این نوع فرش در جهیزیه خود داشته باشد برای جایی از منزل استفاده کنید که نیاز به شستن این فرش تا سالیان سال نباشد و آن مکان بسیار کم رفت و آمد باشد.

در نهایت توصیه می کنم هنگام خرید جهیزیه مخصوصا فرش از افراد خبره در زمینه فرش ماشینی  و اطرافیان که با تجربه تر هستند راهنمایی بگیرید و در نهایت با توجه به سلیقه و آگاهی که در این زمینه کسب نموده ایند مانند یک کارشناس فرش، برای خرید فرش دلخواه خود اقدام کنید.